Baskı Teknikleri Atölyesi

Home / Kurslar / Baskı Teknikleri Atölyesi

 

Mono baskı, Linol baskı, Ahşap baskı ve Gravür baskı tekniklerini kapsayan programımızda baskı yöntemlerini tüm inceliğiyle öğrenerek özgün çalışmalar üretebilirsiniz.

MONO BASKI

Mono baskı düz bir yüzeye tek seferde uygulanabilen ve kağıda baskı alınan bir tekniktir. Atölyemizde mono baskının temel bilgilerini öğrenerek çıkaracağımız dokularla kendi baskınızı yaratma imkanı elde edebilirsiniz.

LİNOL BASKI

Oluşturduğunuz kompozisyonu linol bıçaklarıyla oyarak linole aktardıktan sonra özel baskı boyaları ile baskı alınır. Kompozisyonunuzu çok sayıda farklı yüzeylere basabilirsiniz. Genellikle bu teknik oluşturulan çalışmayı çoğaltmak için kullanılır. Linol baskı atölyemizde dilediğiniz renkte baskılar alabilir, kendi kompozisyonunuzu bir çok yüzdeyde değerlendirebilirsiniz.

AĞAÇ BASKI

Oluşturduğunuz deseni ağacın üzerine çizerek, kağıda aktarılmasını istediğiniz kısımları yüksek bırakarak oyuyoruz. Sonrasında özel baskı boyalarını merdane yardımıyla oyduğumuz kütüğe sürerek, kağıda baskı alırız. Dilediğiniz renkle kendi oluşturduğunuz deseni kağıda aktarabilirsiniz.

GRAVÜR BASKI

15. Yyda ortaya çıkan gravür baskı tekniği, günümüze dek kullanılan bir tekniktir. Gravür baskı atölyemizde kuru kazıma tekniği ile yapacağımız çalışmalar çinko plaka üzerine uygulanır. Baskı alacağınız görseli kazıyarak levha üzerine aktardıktan sonra levhanın yüzeyine temiz bir şekilde mürekkep sürülür ve sonrasında yüzey temizlenir. Yüzey temizlendiğinde, mürekkep sadece kazıdığınız kısımlarda kalır ve levhanın üzerine baskı uygulanarak hafif nemli bir kağıda oluşturduğunuz görselin baskısı alınır.

Detaylı bilgi için: baskiatolyesi@atolyemart.com